لامینت یا ونیر دندان
لامینت یا ونیر دندان چیست؟
بهمن ۱۷, ۱۳۹۵
طول مدت درمان ایمپلنت
طول مدت درمان ایمپلنت چقدر است؟
بهمن ۱۹, ۱۳۹۵

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

مراحل ایمپلنت دندان

اگر بخواهیم مراحل ایمپلنت دندان را یکی یکی توضیح دهیم باید بگوییم که همیشه در مرحله اول پایه ایمپلنت قرار داده می شود. این پایه در داخل استخوان فک کاشته می شود. این پایه بر اساس فک بیمار و عرض استخوان فک او ساخته می شود.

جوش خوردن و پیوند پایه ایمپلنت دندان به فک حدود 3 ماه طول می کشد. بعد از 3 ماه از پایه ایمپلنت قرار داده شده قالبگیری می شود و حدودا ده روز بعد از قالبگیری پروتز آماده می شود و روی پایه نصب می شود.

جراحی برای ایمپلنت دندان می تواند یک مرحله ای، دو مرحله ای و یا سه مرحله ای باشد.

در جراحی یک مرحله ای روی ایمپلنت با لثه پوشانده نمی شود و حلقه فلزی که در اطراف ایمپلنت دندانی وجود دارد بعد از جوش خوردن به استخوتن از لثه بیرون می ماند. پس از این مرحله یک میله به ایمپلنت وصل می شود تا بتوان تاج ایمپلنت را روی آن سوار کرد.

در جراحی دو مرحله ای به گونه ای ایمپلنت دندان کار گذاشته می شود. در این روش پایه ایمپلنت دندانی در استخوان فک قرار می گیرد و به وسیله لثه روی آن پوشانده می شود. به این ترتیب ایمپلنت دندانی دیگر قابل مشاده نیست و همچنین هیچگونه فشاری به ایمپلنت وارد نمی شود. مدت زمان التیام ایمپلنت در فک پایین دو ماه و در فک بالا سه ماه است. بعد از این مدت لثه کنار زده می شود و سر ایمپلنت کنار زده می شود تا بتوان آن را دید و قطعه ای شبیه یک پیچ به صورت موقتی روی آن نصب می گردد. بعد از مدت حدودا 2 هفته قالبگیری از ایمپلنت انجام می شود برای ساخت تاج دندان. در این مدت می توان از پروتز موقت استفاده نمود. البته باید توجه داشت که این پروتز شب ها هنگام خواب باید از دهان خارج شود. یکی از مزایای این نوع جراحی این است که ایمپلنت دندان در زیر لثه قرار دارد و دیده نمی شود.

در عمل جراحی سه مرحله ای که یکی از معروفترین و رایج ترین جراحی برای کاشت دندان و مراحل ایمپلنت دندان است پایه ایمپلنت در لثه قرار داده می شود و یک زمان دو تا سه ماهه سپری می شود تا ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد. بعد از این زمان قسمتی از لثه برداشته می شود و تاج ایمپلنت روی آن کار گذاشته می شود. در مرحله بعدی میله ای که اباتمنت نامیده می شود به ایمپلنت وصل می شود. که از لثه بیرون است. این اباتمنت ها یه به صورت پیش ساخته هستند و یا در لابراتوار دندانپزشکی تهیه می شود. بعد یک مدتی وقتی که لثه التیام پیدا کرد و دندانپزشک تشخیص داد که ایمپلنت و استخوان فک یکپارچه شده است زمان کار گذاشتن دندان های مصنوعی است. در این مدت باید از ایمپلنت در برای فشار محافظت کرد و از خوردن غذاهای سفت پرهیز نمود.

مراحل ایمپلنت دندان

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *